İclasın 11 məsələdən ibarət gündəliyi qəbul edildikdən sonra cari məsələlərlə bağlı müzakirələr aparılıb.
Komitə sədri Qənirə Paşayeva, deputatlar Tural Gəncəliyev, Bəhruz Məhərrəmov, Sahib Alıyev, Razi Nurullayev, Kamal Cəfərov, Qüdrət Həsənquliyev, Elman Nəsirov, Sabir Rüstəmxanlı, Aydın Mirzəzadə, Fəzail Ağamalı çıxış edərək, gündəmdə olan bəzi aktual mövzular barədə öz fikirlərini açıqlayıblar.
Deputatlar Azərbaycanın 44 günlük Vətən müharibəsində əldə etdiyi Qələbədən sonra regionda yaratdığı yeni reallıqlar, bu uğurları qəbul etməyənlərin ölkəmizə qarşı həyata keçirdikləri məkrli planlardan bəhs ediblər. Azərbaycanın güclü liderə, qüdrətli orduya və dayanıqlı iqtisadiyyata malik olduğunu, üzv olduğu mötəbər beynəlxalq təşkilatlarla əməkdaşlığının möhkəmləndirildiyini bildiriblər. Deputatlar Türk Dövlətləri Təşkilatı çərçivəsində inteqrasiyanın vacibliyindən, ölkəmizin bu qurumdakı mühüm rolundan danışıblar, Azərbaycanla Türkiyə arasında imzalanmış Şuşa Bəyannaməsinin strateji əhəmiyyətini qeyd ediblər.
Millət vəkilləri Azərbaycan və türk dövlətləri arasında əməkdaşlığın yeni səviyyəyə yüksəlməsində Prezident İlham Əliyevin xüsusi rolunu vurğulayıblar. Dövlət başçısının Qazaxıstana səfərinin, orada imzalanmış sənədlərin Zəngəzur dəhlizinin açılması baxımından önəmli olduğunu deyiblər. Deputatlar ölkə Prezidentinin təşəbbüsü ilə həyata keçirilən layihələrin, o cümlədən nəqliyyat-logistika sahəsində görülən işlərin Azərbaycanın davamlı inkişafı üçün böyük əhəmiyyət kəsb etdiyini söyləyiblər.