Azərbaycanın zəngin mədəniyyət xəzinəsini bəzəyən görkəmli rejissor və aktyor, Respublikanın Əməkdar mədəniyyət işçisi Nadir Mirzə oğlu Azməmmədov yalnız yaradıcılığı ilə deyil, həm də milli irsimizin qorunmasında və təbliğində göstərdiyi xidmətləri ilə xalqımızın yaddaşında xüsusi yer tutmuşdur. Onun həyatı və fəaliyyəti mədəniyyət, incəsənət və tarixə xidmət edən bir ömrün nümunəsidir.
Sənət və Həyatın Zirvələri
1953-cü ildə Şamaxının mənzərəli təbiəti qoynunda dünyaya göz açan Nadir Azməmmədov, incəsənətə olan sevgisi və fədakarlığı ilə öz yolunu daha uca zirvələrə daşıdı. Azərbaycan Dövlət İncəsənət İnstitutunda aldığı təhsil onun yaradıcılıq yolunun başlanğıcı oldu. Bu bilik və təcrübəni daha da dərinləşdirmək üçün Moskva kimi mədəniyyət mərkəzində təkmilləşdirmə kursları keçərək, sənət aləminin incəliklərinə dərindən yiyələndi.
Onun rejissorluq fəaliyyəti Azərbaycan kinematoqrafiyasına yeni nəfəs, yeni baxış bəxş etmişdir. C.Cabbarlı adına “Azərbaycanfilm” kinostudiyasında çalışdığı illər ərzində yaratdığı əsərlər həm sənət baxımından yüksək dəyərləndirilmiş, həm də tamaşaçıların böyük rəğbətini qazanmışdır. “Od içində”, “Qanlı zəmi”, “Qəribə adam” və digər filmlər həm bədii ustalıq, həm də milli dəyərləri əks etdirməsi baxımından örnəkdir.
Aktyor və Rejissor Birliyinin Bənzərsiz Ahəngi
Nadir Azməmmədov aktyorluq sənətinin ən yüksək pillələrində dayanır. O, yalnız rejissor deyil, həm də professional aktyor kimi televiziya ekranlarında unudulmaz obrazlar yaratmışdır. “Sonuncu fəsil”, “Vicdan haqqı”, “Ata ocağı” kimi seriallar onun tamaşaçıların qəlbində dərin iz qoyan məharətini nümayiş etdirmişdir.
Dəmir Yoluna Həsr Edilən Ömür
Dəmir yolu Nadir Azməmmədov üçün yalnız bir sahə deyil, həm də həyat fəlsəfəsi olmuşdur. Onun Azərbaycan Dəmir Yolları ilə bağlı fəaliyyəti bu sahənin tarixinin və nailiyyətlərinin gələcək nəsillərə çatdırılmasında misilsiz rol oynamışdır. İctimaiyyətlə əlaqələr sahəsindəki fəaliyyəti, çəkdiyi sənədli filmlər və gördüyü işlər dəmir yolunun inkişafına və təbliğinə əvəzsiz töhfədir.
Tanınma və Mükafatlar
Onun zəhməti, istedadı və fədakarlığı dövlət səviyyəsində yüksək qiymətləndirilmişdir. 2004-cü ildə “Fəxri dəmiryolçu” nişanı ilə təltif olunması, 2017-ci ildə isə kinematoqrafiya sahəsində xidmətlərinə görə “Əməkdar mədəniyyət işçisi” fəxri adına layiq görülməsi onun dəyərli fəaliyyətinə verilən haqlı qiymətdir.
Milli İrsə Sadiq Bir Şəxsiyyət
Hal-hazırda təqaüddə olsa da, Nadir Azməmmədov Azərbaycanın tarix və mədəniyyət salnaməsini yaşatmaq və gələcək nəsillərə ötürmək işini davam etdirir. Onun sosial şəbəkələrdə dəmir yolunun tarixi və bugünkü nailiyyətləri ilə bağlı paylaşdığı foto və video materiallar yalnız bir xatirə deyil, həm də vətən sevgisinin və milli yaddaşa olan bağlılığının ifadəsidir.
Nadir Azməmmədovun Ölməz İrsi
Azərbaycan mədəniyyətinə, kinematoqrafiyasına və dəmir yolu tarixinin tədqiqinə əvəzsiz xidmətlər göstərmiş Nadir Azməmmədovun zəngin irsi gələcək nəsillər üçün bir örnəkdir. Onun adı sənət və mədəniyyət tariximizdə dərin hörmətlə yad ediləcəkdir. Bu böyük insan, dərin ruhlu sənətkar və milli irsə bağlı şəxsiyyətə dərin ehtiramla baxırıq.
Nadir Azməmmədov, öz həyatını millətinə və onun mədəniyyətinə həsr edən, işıqlı yolu ilə başqalarına nümunə olan bir şəxsiyyət kimi daim xatırlanacaqdır.Bundan sonrakı fəaliyyətində də uğur arzu edirik!