2025-ci il mayın 6-da Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin “Vietnam News Agency”yə verdiyi müsahibə təkcə cari münasibətlərə deyil, həm də Azərbaycan-Vyetnam əlaqələrinin köklərinə işıq salmaq baxımından mühüm əhəmiyyət daşıyır. Prezident müsahibəsində xüsusi olaraq qeyd etdi ki, Azərbaycan ilə Vyetnam arasında münasibətlər yarım əsrdən artıq bir dövrü əhatə edir və bu tarixi bağlar iki xalq arasında formalaşmış etimada, anlayışa və qarşılıqlı dəstəyə əsaslanır. Bu məqam, təkcə diplomatik əlaqələrin deyil, həm də mədəni, mənəvi və ideoloji yaxınlığın simvoludur.
Azərbaycan və Vyetnamın dostluq münasibətləri XX əsrin ortalarına – Vyetnam xalqının müstəqillik və azadlıq uğrunda apardığı mübarizə dövrlərinə gedib çıxır. Həmin dövrdə Azərbaycan xalqı və ziyalıları, o cümlədən o zamankı SSRİ məkanında yaşayan azərbaycanlılar vyetnamlıların imperializmə qarşı apardığı haqlı mübarizəyə mənəvi dəstək verirdilər. Bu həmrəylik, zamanla yalnız simpatiya ilə deyil, praktiki əməkdaşlıqla da müşayiət olunmağa başladı. Sovet dövründə çox sayda vyetnamlı tələbənin Azərbaycanda təhsil alması, xüsusilə də neft, mühəndislik və tibb sahəsində ixtisaslaşması, iki ölkə arasında humanitar körpülərin təməlinə çevrildi.
Prezident İlham Əliyevin müsahibədə vurğuladığı kimi, bu tarixi əlaqələr təkcə keçmişə yönəlik nostalji deyil, bu gün də aktual olan, bünövrəsi sağlam qoyulmuş münasibətlərin əsasıdır. Hazırda Azərbaycan və Vyetnam beynəlxalq arenada bir-birinin suverenliyinə və ərazi bütövlüyünə hörmətlə yanaşır, müxtəlif beynəlxalq təşkilatlarda, o cümlədən BMT və Qoşulmama Hərəkatında bir-birini dəstəkləyən tərəfdaşlar kimi çıxış edirlər. Bu, siyasi əlaqələrin dərinliyini və qarşılıqlı etimada əsaslandığını bir daha təsdiqləyir.
Dostluq münasibətlərinin mühüm sütunlarından biri də mədəni yaxınlıq və qarşılıqlı maraqdır. Azərbaycanla Vyetnamı fərqli coğrafiyalarda yerləşən ölkələr olmasına baxmayaraq, onların xalqları zəngin tarixə, mədəniyyətə və ənənələrə malikdir. Bu zənginlik, bir-birini tanımaq və anlamaq üçün əlverişli zəmin yaradır. Mədəniyyət günləri, sərgilər, tərcümə layihələri və tələbə mübadiləsi proqramları vasitəsilə bu münasibətlər dərinləşdirilir. Xüsusilə sovet dövründə Azərbaycanda təhsil almış vyetnamlı mütəxəssislər bu gün öz ölkələrində Azərbaycanı tanıdan və təbliğ edən önəmli əlaqələndiricilər rolunu oynayırlar.
Eyni zamanda iqtisadi-ticarət sahəsindəki münasibətlərin inkişafı bu dostluğun real və praktik göstəricisinə çevrilməkdədir. Prezident İlham Əliyev müsahibəsində qeyd etdi ki, Azərbaycanla Vyetnam arasında iqtisadi əməkdaşlıq imkanları genişdir və bu əlaqələr qarşılıqlı investisiyalar, ticarət dövriyyəsinin artırılması, enerji və texnologiya sahəsində əməkdaşlıq vasitəsilə daha da möhkəmləndirilə bilər. Tarixi dostluq münasibətləri məhz bu cür konkret və davamlı əməkdaşlıqla daha da güclənir və gələcəyə daşıyır.
Əlavə olaraq, iki ölkənin diplomatik münasibətlərini daim qarşılıqlı hörmət, bərabərlik və daxili işlərə qarışmamaq prinsipi istiqamətləndirir. Bu, xüsusilə qloballaşan dünyada dövlətlərarası münasibətlərdə nadir hallarda rast gəlinən səmimi və sabit modeldir. Azərbaycan və Vyetnam bu modelin uğurla işlədiyini sübut edən ölkələrdəndir.
Əminliklə qeyd etmək olar ki, Prezident İlham Əliyevin müsahibədə səsləndirdiyi “Azərbaycanı və Vyetnamı yarım əsrdən artıq tarixə malik dostluq münasibətləri birləşdirir” fikri sadəcə keçmişə nəzər salmaq deyil, həm də bu münasibətlərin gələcək inkişafı üçün möhkəm əsasların olduğunu vurğulamaqdır. Bu tarixi bağlar iki ölkə arasında uzunmüddətli strateji tərəfdaşlığın formalaşmasına şərait yaradır. Bu münasibətlər yalnız iki dövlətin deyil, həm də iki xalqın bir-birinə olan dərin hörmətinin və dostluğunun təcəssümüdür.