Azərbaycanın enerji siyasəti: bərpaolunan enerji və yeni imkanlar
Bu gün Azərbaycanın müxtəlif bölgələrində bərpaolunan enerji növlərinin inkişafı ölkənin strateji inkişaf xəttinin ayrılmaz hissəsinə çevrilmişdir. Prezident İlham Əliyevin 8 yanvar 2026-cı ildə “Xızı–Abşeron” Külək Elektrik Stansiyasının rəsmi açılış mərasimində etdiyi çıxış göstərdi ki, Azərbaycan yalnız ənənəvi enerji resurslarından səmərəli istifadə etməklə kifayətlənmir, eyni zamanda bərpaolunan enerji sahələrinə ardıcıl və sistemli şəkildə investisiyalar yönəldir. Dövlət başçısı çıxışında qeyd etdi ki, ölkəmizdə enerji siyasəti həm milli, həm də regional və qlobal çağırışlara uyğun qurulub, yaşıl enerji isə Azərbaycanın inkişaf strategiyasının prioritet istiqamətidir.
Azərbaycan zəngin enerji resurslarına malik ölkədir. Neft və təbii qaz ehtiyatları uzun illərdir ki, ölkənin iqtisadi inkişafının əsas dayaqlarından biri olmuş, beynəlxalq əməkdaşlıq və strateji tərəfdaşlıqların qurulmasına zəmin yaratmışdır. Eyni zamanda, ölkəmizdə günəş, külək, hidroenerji və digər bərpaolunan enerji növləri baxımından böyük potensial mövcuddur. Abşeron yarımadası və Xəzər dənizi sahilləri külək enerjisi üçün əlverişli coğrafi bölgələrdir, aran və cənub zonaları isə günəş enerjisi baxımından geniş imkanlar təqdim edir. Prezident İlham Əliyev çıxışında vurğuladı ki, bu potensialdan səmərəli istifadə enerji istehsalını şaxələndirəcək, ölkənin enerji təhlükəsizliyini möhkəmləndirəcək və daxili tələbatın etibarlı şəkildə ödənilməsinə imkan yaradacaq.
Ölkə başçısının sözlərinə görə, işğaldan azad edilmiş ərazilər, xüsusilə Qarabağ və Şərqi Zəngəzur bölgələri, həm enerji potensialı, həm də strateji əhəmiyyət baxımından xüsusi diqqətə layiqdir. Bu ərazilərdə günəş və külək enerjisi ehtiyatları yüksəkdir və dövlət başçısı tərəfindən “yaşıl enerji zonası” kimi qiymətləndirilmişdir. Çıxışında Prezident İlham Əliyev bildirdi ki, bu ərazilərdə bərpaolunan enerji layihələrinin reallaşdırılması təkcə enerji istehsalına xidmət etmir, həm də bölgələrin sürətli bərpası, infrastrukturun yenilənməsi və sosial-iqtisadi inkişafın təmin edilməsinə böyük töhfə verir. Artıq bir sıra pilot layihələr işğaldan azad edilmiş torpaqlarda həyata keçirilir və bu bölgələrdə “ağıllı şəhər” və “ağıllı kənd” konsepsiyalarının tətbiqi planlaşdırılır.
Dövlət başçısı çıxışında xarici tərəfdaşlarla əməkdaşlığın əhəmiyyətinə də toxundu. Son illərdə Azərbaycan bir sıra nüfuzlu beynəlxalq şirkətlərlə bərpaolunan enerji sahəsində müqavilələr imzalamışdır. Bu müqavilələr günəş və külək elektrik stansiyalarının tikintisini, qabaqcıl texnologiyaların gətirilməsini və uzunmüddətli investisiyaların ölkəyə yönəldilməsini nəzərdə tutur. Prezident İlham Əliyev vurğuladı ki, bu əməkdaşlıq Azərbaycanın investisiya mühitinə olan yüksək etimadın göstəricisidir və beynəlxalq şirkətlərin enerji sahəsində ölkəmizə marağını artırır. Eyni zamanda, bu yanaşma Azərbaycanın qlobal enerji bazarında etibarlı və məsuliyyətli tərəfdaş kimi mövqeyini möhkəmləndirir.
“Xızı–Abşeron” Külək Elektrik Stansiyasının açılışı Prezident İlham Əliyevin çıxışında bərpaolunan enerji sahəsində həyata keçirilən ardıcıl tədbirlərin və strategiyanın bariz nümunəsi kimi təqdim edildi. Dövlət başçısı qeyd etdi ki, bu stansiya yalnız enerji istehsalını artırmır, həm də texnologiyaların ölkəyə gətirilməsini sürətləndirir, yerli işçi qüvvəsinin peşəkarlıq səviyyəsini yüksəldir və ölkənin ixrac potensialını genişləndirir. Prezidentin sözlərinə görə, bərpaolunan enerji layihələri karbon emissiyalarının azaldılmasına, ətraf mühitin qorunmasına və iqlim dəyişiklikləri ilə mübarizəyə real töhfələr verir.
Prezident İlham Əliyevin çıxışından aydın oldu ki, Azərbaycanın yaşıl enerji strategiyası yalnız enerji istehsalı ilə məhdudlaşmır. Bu strategiya həm də ölkənin sosial-iqtisadi inkişafı, regionlarda bərpa və infrastruktur layihələrinin sürətləndirilməsi, ekoloji tarazlığın qorunması və gələcək nəsillərin rifahının təmin olunmasına xidmət edir. Dövlət başçısı xüsusilə qeyd etdi ki, bərpaolunan enerji sahəsində atılan addımlar ölkənin dayanıqlı və müasir iqtisadi modelinin əsas tərkib hissəsidir.
Prezident İlham Əliyevin “Xızı–Abşeron” Külək Elektrik Stansiyasının açılış mərasimində səsləndirdiyi fikirlər Azərbaycanın enerji strategiyasının uzaqgörən və ardıcıl xarakter daşıdığını bir daha göstərdi. Çıxışdan aydın olur ki, bərpaolunan enerji sahəsinin inkişafı yalnız enerji istehsalı məqsədini daşımır, həm də sosial-iqtisadi inkişaf, regionların bərpası və beynəlxalq əməkdaşlıq baxımından strateji əhəmiyyət kəsb edir. Dövlət başçısının vurğuladığı kimi, Azərbaycanın zəngin enerji potensialından səmərəli istifadə, işğaldan azad edilmiş ərazilərdə yeni imkanların reallaşdırılması və modern texnologiyaların tətbiqi ölkənin dayanıqlı və müasir inkişaf yolunu möhkəmləndirir. Bu yanaşma Azərbaycanın həm milli maraqlarını qorumağa, həm də qlobal enerji sistemində etibarlı və perspektivli tərəfdaş kimi mövqeyini gücləndirməyə xidmət edir.