Azərbaycan–Vyetnam strateji əməkdaşlığı yeni mərhələyə qədəm qoyur
7 may 2025-ci il tarixində Vyetnam Sosialist Respublikası Kommunist Partiyasının Mərkəzi Komitəsinin Baş katibi To Lamın Azərbaycan Respublikasına rəsmi səfəri iki ölkə arasında mövcud dostluq və əməkdaşlıq münasibətlərinin daha da dərinləşdirilməsi baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb etdi. Bu səfər çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev ilə keçirilən yüksək səviyyəli görüş və görüşdən sonra mətbuata verilən bəyanatlar, Bakı və Hanoy arasında strateji əməkdaşlıq perspektivlərini bir daha təsdiqlədi.
Prezident İlham Əliyev mətbuata verilən birgə bəyanatda Vyetnam Kommunist Partiyasının Baş katibi To Lamın Azərbaycana rəsmi səfərini yüksək qiymətləndirərək bildirdi ki, bu səfər Azərbaycan-Vyetnam münasibətlərinin inkişafında mühüm mərhələdir. Prezident qeyd etdi ki, bu səfər yalnız siyasi dialoqun deyil, eyni zamanda iqtisadi, mədəni və humanitar sahələrdə əməkdaşlığın dərinləşdirilməsi baxımından da xüsusi əhəmiyyətə malikdir. Dövlət başçısı vurğuladı ki, Azərbaycan və Vyetnam kimi müstəqil və dinamik inkişaf yolu seçmiş ölkələr arasında qarşılıqlı anlaşma, bərabərhüquqlu tərəfdaşlıq və bir-birinə dəstək prinsiplərinə əsaslanan münasibətlər bu gün daha strateji xarakter alır.
Prezident İlham Əliyev Azərbaycanın Vyetnamla əlaqələrində yeni mərhələnin başlandığını və bu əlaqələrin təkcə ikitərəfli formatda deyil, həm də beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində daha sıx əməkdaşlıqla müşayiət olunacağını bildirdi. O, həmçinin enerji, nəqliyyat, kənd təsərrüfatı, alternativ enerji, təhsil və turizm kimi sahələrdə əməkdaşlıq üçün geniş potensialın olduğunu vurğuladı və hər iki tərəfin bu imkanlardan faydalanmaq əzmində olduğunu ifadə etdi.
Baş katib To Lam isə çıxışında Azərbaycan rəhbərliyinə göstərilən yüksək səviyyəli qonaqpərvərliyə görə təşəkkürünü bildirdi. O qeyd etdi ki, Prezident İlham Əliyev ilə aparılan danışıqlar səmimi, konstruktiv və gələcəyə yönəlmiş şəkildə keçib. Baş katib Azərbaycanın regional sabitlik və əməkdaşlıq modelində oynadığı rolu yüksək dəyərləndirərək, Vyetnamın Azərbaycan ilə uzunmüddətli tərəfdaşlığı dərinləşdirmək niyyətində olduğunu bildirdi. O əlavə etdi ki, Vyetnam Azərbaycanı Cənubi Qafqazda mühüm strateji tərəfdaş hesab edir və bu əməkdaşlıq Asiya ilə Avropa arasında körpü rolunu oynaya bilər.
Səfər zamanı keçirilən danışıqlarda Azərbaycan-Vyetnam iqtisadi əməkdaşlığının genişləndirilməsi xüsusi yer tutdu. Tərəflər qeyd etdilər ki, iki ölkənin iqtisadiyyatları bir-birini tamamlayan xüsusiyyətlərə malikdir və bu baxımdan qarşılıqlı investisiya təşəbbüsləri, texnologiya transferi və birgə sənaye layihələri üçün əlverişli şərait mövcuddur. Xüsusilə neft-kimya, energetika, nəqliyyat-logistika və kənd təsərrüfatı sahələrində əməkdaşlıq imkanları diqqət mərkəzində oldu.
Prezident İlham Əliyev vurğuladı ki, Azərbaycanın nəqliyyat infrastrukturuna etdiyi sərmayələr – Zəngəzur dəhlizi, Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolu və Ələt Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanı kimi layihələr – Vyetnam da daxil olmaqla Asiya ölkələri üçün yeni tranzit imkanları yaradır. Bu, Vyetnam məhsullarının Avropa və MDB bazarlarına çıxışını asanlaşdıracaq.
Görüşdə mədəni və humanitar əməkdaşlığın gücləndirilməsi də xüsusi vurğulandı. Tərəflər, xalqlar arasında qarşılıqlı anlaşma və yaxınlaşmanın dərinləşməsi üçün təhsil və mədəniyyət sahələrində birgə təşəbbüslərin təşviq edilməsinin vacibliyini qeyd etdilər. Bu kontekstdə Azərbaycan və Vyetnam universitetləri arasında tələbə və akademik mübadilə proqramlarının artırılması, elmi-tədqiqat sahəsində birgə layihələrin həyata keçirilməsi müzakirə olundu.
Prezident İlham Əliyev Azərbaycan multikulturalizmi və tolerantlıq ənənələrinin Vyetnam ictimaiyyəti üçün də maraqlı nümunə ola biləcəyini, bu sahədə təcrübə mübadiləsinin faydalı olacağını bildirdi. Baş katib To Lam isə Vyetnamda Azərbaycan mədəniyyətinə və tarixinə marağın artdığını və bu istiqamətdə ortaq tədbirlərin təşkilini dəstəklədiklərini qeyd etdi.
Tərəflər həmçinin beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlığın möhkəmləndirilməsi barədə razılığa gəldilər. Prezident İlham Əliyev və Baş katib To Lam Azərbaycanın və Vyetnamın Qoşulmama Hərəkatı, BMT və digər beynəlxalq qurumlar çərçivəsində bir-birinin mövqelərini daim dəstəklədiyini və bu əməkdaşlığın gələcəkdə də davam etdiriləcəyini vurğuladılar.
Sonda tərəflər arasında dostluq münasibətlərinin dərinləşməsi və strateji əməkdaşlığın gücləndirilməsi niyyəti ilə bir sıra sənədlər imzalandı. İmzalanan sənədlər arasında qarşılıqlı investisiyaların təşviqi, gömrük prosedurlarının sadələşdirilməsi, təhsil və mədəniyyət sahəsində əməkdaşlıq barədə razılaşmalar, iki ölkə arasında əlaqələrin hüquqi bazasını daha da möhkəmləndirdi. Bu sənədlər gələcək illərdə siyasi, iqtisadi və mədəni sahələrdə birgə fəaliyyətin yol xəritəsini müəyyən edəcək.