Balaşova Şəfəq Əlimərdan qızı, 25 illik pedaqoji fəaliyyəti ilə elm və təhsilə böyük töhfələr verən, Azərbaycan təhsil sistemində özünəməxsus yeri olan müəllimlərdən biridir. 2015-ci ildən Neftçala şəhər E.Həbibov adına 4 saylı tam orta məktəbdə coğrafiya müəllimi olaraq fəaliyyət göstərən Şəfəq xanım, hal-hazırda həmin məktəbdə direktor vəzifəsini icra edir. Onun peşəkarlığı və rəhbər kimi uğurları həm müəllim heyəti, həm də şagirdlər arasında yüksək qiymətləndirilir.
Təhsil və Peşəkar İnkişaf
Şəfəq xanımın təhsil sahəsindəki uğurları onun bilik və bacarıqlarını daim təkmilləşdirməsi ilə bağlıdır. Müasir təhsil metodlarını tətbiq etməklə yanaşı, o, həm də məktəbin idarə olunmasında innovativ yanaşmaları ilə seçilir. Direktor olaraq o, məktəbin təşkilati fəaliyyətini yüksək səviyyədə quraraq, təhsil keyfiyyətinin artırılmasına yönəlmiş mühüm addımlar atmışdır.
Müəllimlik və Rəhbərlik Filosofiyası
Şəfəq Əlimərdan qızının pedaqoji yanaşması tədris və idarəetmə proseslərinin bir-birini tamamladığı bir model üzərində qurulmuşdur. Coğrafiya dərslərində şagirdlərə geniş dünyagörüşü qazandırmaqla yanaşı, direktor kimi məktəbdə nizam-intizamı, müasir tədris mühitini və kollektiv arasında qarşılıqlı hörmət mədəniyyətini inkişaf etdirmişdir. Onun üçün rəhbərlik yalnız inzibati məsuliyyət deyil, həm də gələcək nəslin təlim-tərbiyəsinə daha geniş miqyasda töhfə vermək imkanıdır.
Şagirdlərə Təsiri
Şəfəq xanımın rəhbərliyi altında məktəbin şagirdləri müxtəlif olimpiadalarda və müsabiqələrdə böyük uğurlar əldə etmişdir. Onun təşəbbüsü ilə məktəbdə fənlərə marağı artırmaq üçün müxtəlif layihələr həyata keçirilmişdir. Direktor olaraq o, həm müəllimlərin, həm də şagirdlərin inkişafına dəstək olmaq üçün hər zaman açıq və dəstəkverici mövqedə dayanır.
Direktorluq Fəaliyyəti
Balaşova Şəfəq Əlimərdan qızı direktor olaraq məktəbin infrastrukturunun təkmilləşdirilməsi və tədris prosesinin müasir tələblərə uyğunlaşdırılması istiqamətində əhəmiyyətli addımlar atmışdır. Onun təşəbbüsü ilə məktəbdə müasir texnologiyaların tətbiqi genişlənmiş, fənn kabinetlərinin təchizatı yaxşılaşdırılmışdır. Şəfəq xanım kollektivin motivasiyasını artırmaq üçün məktəbdaxili tədbirlərə xüsusi diqqət yetirmişdir.
Şəxsi Keyfiyyətləri
Şəfəq xanımın səbrli, diqqətli və məsuliyyətli yanaşması, həm müəllimlər, həm də valideynlər tərəfindən yüksək qiymətləndirilir. Onun insanlarla ünsiyyət qurmaq bacarığı və ədalətli yanaşması məktəbdə sağlam və konstruktiv iş mühitinin yaranmasına şərait yaratmışdır. Direktor kimi fəaliyyət göstərərkən həm idarəetmədə, həm də pedaqoji fəaliyyətdə balans yaratmağı bacarır.
Son Söz
Balaşova Şəfəq Əlimərdan qızı yalnız nümunəvi bir müəllim deyil, həm də idarəçi kimi məktəbin inkişafına böyük töhfə verən bir şəxsiyyətdir. Onun rəhbərliyi altında məktəb, şagirdlərin uğurları ilə seçilən bir təhsil ocağına çevrilmişdir. Şəfəq xanımın müəllimlik və rəhbərlik sahəsindəki fəaliyyətləri gələcək nəsillərin formalaşmasına, Azərbaycan təhsilinin inkişafına böyük töhfə verir. Onun peşəkarlığı və təhsil sahəsindəki xidmətləri bir daha sübut edir ki, müəllimlik və rəhbərlik missiyası cəmiyyətin əsas sütunlarından biridir.