Prezident İlham Əliyev müasir Azərbaycan tarixində yalnız siyasi lider deyil, eyni zamanda strateji düşüncəsi və qətiyyətli siyasi iradəsi ilə seçilən güclü dövlət xadimidir. Onun rəhbərliyi altında ölkəmiz həm daxili siyasətdə, həm iqtisadi inkişafda, həm də beynəlxalq münasibətlərdə əhəmiyyətli uğurlar qazanmışdır. Dövlət başçısının liderliyi yalnız gündəlik idarəçiliklə məhdudlaşmır; o, uzunmüddətli perspektivi görən, tarixi missiyanı müəyyənləşdirən və xalqın gələcəyini təmin edən uzaqgörən liderdir. Onun qətiyyətli siyasəti və strateji qərarları Azərbaycan dövlətini gücləndirmiş, xalqın milli birliyini təmin etmiş və dövlətin beynəlxalq nüfuzunu artırmışdır.
Bu liderlik xüsusiyyətləri xüsusi olaraq 44 gün davam edən Vətən müharibəsində daha aydın şəkildə özünü göstərmişdir. Prezident İlham Əliyev, Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin Müzəffər Ali Baş Komandanı olaraq, dəfələrlə vurğulamışdır ki, Azərbaycan xalqı heç vaxt işğalla barışmayacaq və nəyin bahasına olursa-olsun öz torpaqlarını geri qaytaracaq. Bu prinsipial mövqe, strateji planlama və dövlətin bütün resurslarının səfərbər edilməsi nəticəsində ordumuz düşmən üzərində qələbə qazanmış, Azərbaycanın tarixi ərazi bütövlüyü bərpa olunmuşdur.
Vətən müharibəsi Azərbaycanın hərtərəfli hazırlığının nəticəsi idi. Birinci Qarabağ müharibəsinin dərslərindən nəticə çıxararaq, Azərbaycan ordusu gücləndirilmiş, ölkə iqtisadiyyatı möhkəmləndirilmiş və dövlətin nüfuzu beynəlxalq aləmdə yüksəlmişdir. Məhz bu hazırlıq sayəsində 44 günlük Vətən müharibəsi zamanı Azərbaycan Silahlı Qüvvələri tarixi qələbə əldə etmiş, işğal altındakı torpaqlar azad edilmiş və xalqın haqq səsi bərpa olunmuşdur. Bu tarixi nailiyyət yalnız hərbi uğur deyil, həm də dövlətin strateji düşüncə və siyasi iradəsinin bariz göstəricisidir.
Qələbənin mənəvi və tarixi əhəmiyyəti Azərbaycan xalqı üçün əvəzsizdir. Uzun illər boyu davam edən işğalın yaratdığı ağrılar, itkilər və həsrət bu qələbə ilə əvəz olunmuş, xalqın milli qüruru və dövlətə bağlılığı daha da güclənmişdir. Bu qələbə Azərbaycan dövlətçiliyinin möhkəmliyini, xalqın iradəsini və gənc nəsillərə ötürüləcək milli qəhrəmanlıq ənənələrini simvolizə edir.
Prezident İlham Əliyev müvafiq olaraq Qələbənin salnaməsini ölkənin vətəndaşları üçün əbədi xatırlanacaq tədbirlər və təşəbbüslərlə tamamlamışdır. Qələbə ilə əlaqədar yeni orden və medallar təsis edilmiş, qəhrəmanların xidmətləri dövlət səviyyəsində qiymətləndirilmişdir. Dövlət Suverenliyi Gününün təsis olunması və qazilərin daim diqqətdə saxlanılması Prezidentin xalqına və ordusuna olan qayğısının göstəricisidir. “Mən hər zaman qazilərin yanında olacağam” ifadəsi dövlət başçısının həm tarixi, həm də sosial məsuliyyətini vurğulayır.
Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş ərazilərində həyata keçirilən “Böyük Qayıdış” Proqramı tarixi Qələbənin davamı kimi dəyərləndirilir. Məktəblər, xəstəxanalar, sənaye müəssisələri, elektrik stansiyaları, su anbarları və evlər inşa olunur. Artıq 60 mindən çox insan azad edilmiş torpaqlarda yaşayır, çalışır və təhsil alır. Bu, yalnız fiziki bərpa deyil, həm də milli qürur və dövlətçilik ənənələrinin bərpasıdır. Ərazilərdə yaradılan yeni infrastruktur, iş yerləri və sosial imkanlar xalqın həyat səviyyəsini yüksəldir, iqtisadi sabitliyi təmin edir və əhalinin gələcəyə olan inamını gücləndirir.
Qələbə yalnız ölkə daxilində deyil, region üçün də sülh və davamlı inkişaf imkanı yaratmışdır. Azərbaycan işğaldan azad olunmuş torpaqlarda sabitlik və təhlükəsizliyi təmin edərək, investisiya və iqtisadi inkişaf üçün əlverişli şərait yaratmışdır. Dövlət başçısının uzaqgörən siyasəti sayəsində bölgədə davamlı sülh və əməkdaşlıq mühiti formalaşmışdır. Bu qələbə həm də Azərbaycanın beynəlxalq nüfuzunu artırmış, ölkəmizi etibarlı və söz sahibi dövlət kimi tanıtmışdır.
2024-cü il fevral ayında keçirilmiş prezident seçkiləri isə Azərbaycanın bütün ərazilərində həyata keçirilmiş ilk genişmiqyaslı demokratik proses olaraq tarixi əhəmiyyət kəsb edir. Prezident İlham Əliyev şəxsən Xankəndidə səs verərək azad olunmuş torpaqlarda seçki hüququnun reallaşmasını və xalqın iradəsinin ifadə olunmasını simvolik şəkildə nümayiş etdirmişdir. Dövlət başçısının Xankəndidə verdiyi səs, erməni separatçılarının illərlə yaratdığı siyasi illüziyaların sonunu simvolik olaraq vurğulamışdır.
Beləliklə, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi altında Azərbaycan xalqı tarixi nailiyyətlərə imza atmış, dövlətin qüdrəti və xalqın birliyi möhkəmlənmişdir. Bu uğurlar ölkəmizi yalnız regionda deyil, beynəlxalq səviyyədə də etibarlı və hörmətli tərəfdaş kimi tanıtmışdır. Azərbaycan hər zaman güclü, suveren və müstəqil dövlət olaraq inkişaf edəcək, xalqı isə gələcəyə inam, nikbinlik və milli qürur hissi ilə baxacaqdır. Tarixi Qələbəmiz xalqın həmrəyliyinin, ordumuzun gücünün və dövlətimizin qüdrətinin əbədiləşdiyi möhtəşəm bir dönəm olaraq daim yaddaşlarda qalacaqdır.