2016-cı ilin aprel ayının 1-dən 2-nə keçən gecədən etibarən baş verən və Azərbaycanın ərazi bütövlüyü uğrunda aparılan Aprel döyüşlərinin 9-cu ildönümü Neftçala rayonunda anılıb.
Anım mərasimində Neftçala Rayon İcra Hakimiyyətinin məsul şəxsləri, hüquq-mühafizə orqanlarının, YAP Neftçala rayon təşkilatının nümayəndələri, idarə, müəssisə və təşkilat rəhbərləri, din xadimləri, şəhid ailələri, qazilər, qonaqlar və ictimaiyyətin digər nümayəndələri iştirak ediblər.
Tədbir çərçivəsində Aşağı Qaramanlı kəndində şəhid gizir Elimdar Səfərovun xatirəsinə həsr olunmuş abidə kompleksində mərasim keçirilib. Çıxış edənlər Vətən uğrunda canından keçmiş qəhrəmanların fədakarlığını vurğulayaraq, Elimdar Səfərovun döyüş yolundan bəhs ediblər.
Şəhid gizir Elimdar Səfərovun həyat və döyüş yolu
Elimdar Səfərov Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin qəhrəman hərbi qulluqçularından biri olmuş, Vətən uğrunda canını fəda edərək şəhidlik zirvəsinə ucalmışdır. O, Neftçala rayonunun Aşağı Qaramanlı kəndində dünyaya göz açmış və erkən yaşlarından Vətənə, torpağa bağlılığı ilə seçilmişdir.
Hərbi xidmətə böyük həvəs və vətənpərvərlik ruhu ilə qoşulan Elimdar Səfərov peşəkar hərbçi kimi yetişmiş və müxtəlif döyüş vəzifələrində fədakarlıq nümayiş etdirmişdir. 2016-cı ilin Aprel döyüşləri zamanı xüsusi igidlik göstərərək düşmən mövqelərinə qarşı aparılan əməliyyatlarda iştirak edib.
Aprel döyüşləri zamanı Elimdar Səfərov və döyüş yoldaşları düşmənin müdafiə xəttini yararaq strateji əhəmiyyətli mövqeləri ələ keçirmək üçün canlarını sipər ediblər. O, döyüş meydanında böyük rəşadət göstərərək, öz silahdaşlarının irəliləməsi üçün imkan yaradıb və qəhrəmancasına şəhid olub.
Onun fədakarlığı və Vətən uğrunda göstərdiyi xidmətlər daim yüksək qiymətləndirilib. Şəhid gizir Elimdar Səfərovun adı Azərbaycan xalqının yaddaşında əbədi yaşayacaq, onun qəhrəmanlıq nümunəsi gənc nəsillərə örnək olacaqdır.
Bu gün Neftçala rayonunda, doğulduğu Aşağı Qaramanlı kəndində onun xatirəsinə abidə kompleksi ucaldılıb və hər il Aprel döyüşlərinin ildönümündə şəhidin ruhu yad edilir. O, Vətən yolunda canını fəda edən qəhrəman oğullarımızdan biri kimi Azərbaycan tarixinə qızıl hərflərlə yazılıb.
Anım mərasimi iştirakçılarının şəhidlərin məzarını ziyarət etməsi və dualar oxunması ilə davam edib.