2025-ci il mayın 6-da Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Vyetnamın aparıcı informasiya agentliklərindən biri olan “Vietnam News Agency”yə verdiyi müsahibə iki ölkə arasında dostluq və əməkdaşlıq münasibətlərinin inkişafında yeni bir mərhələ kimi qiymətləndirilə bilər. Müsahibə zamanı Prezident İlham Əliyev Azərbaycan ilə Vyetnam arasında mövcud olan dostluq ənənələrini, siyasi iradəni və iqtisadi maraqları əsas tutaraq, iki ölkənin müxtəlif sahələrdə əməkdaşlıq üçün geniş imkanlara sahib olduğunu vurğuladı. Bu bəyanat təkcə diplomatik xoşməram ifadəsi deyil, həm də strateji baxımdan qarşılıqlı fayda əsasında qurulan münasibətlərin gələcək inkişaf yolunun aydın göstəricisidir.
Azərbaycan və Vyetnam müxtəlif regionlarda yerləşsələr də, ortaq dəyərlər və qarşılıqlı hörmət əsasında qurulmuş münasibətləri onilliklərə dayanır. Hər iki ölkə suverenlik, müstəqil daxili və xarici siyasət yürütmək prinsipinə sadiqdir və bu, onları geosiyasi mənzərədə ortaq maraqları bölüşən tərəfdaşlara çevirir. Prezident İlham Əliyevin müsahibəsində qeyd etdiyi kimi, bu gün Azərbaycanla Vyetnam arasında siyasi əlaqələr yüksək səviyyədədir və qarşılıqlı səfərlər, beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlıq bu münasibətləri daha da gücləndirir.
Əməkdaşlığın inkişaf etdirilə biləcəyi əsas istiqamətlərdən biri iqtisadiyyat sahəsidir. Azərbaycan enerji sahəsində zəngin təcrübəyə malik olan bir ölkədir və bu istiqamətdə Vyetnamla bilik və texnologiya mübadiləsi aparılması hər iki tərəf üçün faydalı ola bilər. Digər tərəfdən, Vyetnamın kənd təsərrüfatı, tekstil, elektronika və informasiya texnologiyaları sahəsində əldə etdiyi nailiyyətlər Azərbaycan üçün maraqlı əməkdaşlıq imkanları yaradır. Prezident İlham Əliyev bu sahələrdə birgə layihələrin həyata keçirilməsinin mümkünlüyünü və iki ölkənin işgüzar dairələri arasında əlaqələrin genişləndirilməsinin vacibliyini qeyd edib.
Təhsil və mədəniyyət sahələrində də əməkdaşlığın böyük perspektivləri mövcuddur. Azərbaycan və Vyetnam arasında tələbə mübadiləsi proqramlarının təşkili, elm və təhsil müəssisələri arasında əlaqələrin qurulması gələcək nəsillərin bir-birini daha yaxşı tanımasına və xalqlar arasında dostluğun möhkəmlənməsinə xidmət edəcəkdir. Eyni zamanda mədəniyyət günləri, sərgilər və sənət layihələri vasitəsilə xalqlar arasında qarşılıqlı anlaşma və maraq daha da dərinləşə bilər.
Nəqliyyat və logistika sahəsində də potensial böyükdür. Azərbaycanın coğrafi mövqeyi onun Avropa ilə Asiya arasında körpü funksiyasını gücləndirir. Vyetnamın da Cənub-Şərqi Asiyada iqtisadi inkişaf mərkəzlərindən biri olması iki ölkə arasında ticarət və yükdaşıma sahəsində əməkdaşlığı daha da aktuallaşdırır. Bu sahədə birgə layihələr, logistik mərkəzlərin yaradılması və ticarət marşrutlarının optimallaşdırılması hər iki ölkənin maraqlarına cavab verə bilər.
Prezident İlham Əliyevin qeyd etdiyi kimi, iki ölkə arasında əməkdaşlıq üçün siyasi iradə mövcuddur və bu, bütün sahələrdə qarşılıqlı faydalı münasibətlərin qurulması üçün möhkəm təməl yaradır. Mövcud beynəlxalq vəziyyətdə, dövlətlərarası münasibətlərdə qarşılıqlı etimad və bərabərhüquqlu əməkdaşlıq prinsiplərinə əsaslanan münasibətlərin dəyəri daha da artır. Azərbaycan ilə Vyetnam arasında belə münasibətlərin inkişaf etdirilməsi hər iki xalqın rifahına xidmət edəcəkdir.
Bir sözlə, Prezident İlham Əliyevin “Ölkələrimiz ən müxtəlif sahələrdə əməkdaşlıq potensialını bundan sonra da inkişaf etdirmək üçün bütün imkanlara malikdir” fikri bu gün və gələcək üçün aydın bir çağırışdır – qarşılıqlı hörmət və əməkdaşlıq əsasında daha sıx və strateji münasibətlərin qurulması çağırışı.