Azərbaycan və Qazaxıstan arasında münasibətlər zamanın sınağından çıxmış dostluq və qardaşlıq üzərində formalaşmışdır. Hər iki xalq ortaq mənəvi köklərə, dilə, dəyərlərə və tarixə malikdir. Bu mənəvi bağlar müstəqillik illərində dövlətlərarası əməkdaşlıqla daha da möhkəmlənmiş, xüsusilə 44 günlük Vətən müharibəsindən sonra yeni bir məna qazanmışdır. Azərbaycan ərazilərini işğaldan azad etdikdən sonra Qarabağın bərpası və yenidən dirçəldilməsi bütün Türk dünyasının ortaq məsuliyyətinə çevrildi. Bu mühüm prosesdə qardaş Qazaxıstanın nümayiş etdirdiyi mənəvi və praktiki dəstək xüsusi qeyd olunmalıdır.
Qazaxıstan dövləti Qarabağın bərpasına ilk dəstək verən ölkələrdən biri kimi tarixə düşdü. Prezident Kasım-Jomart Tokayevin təşəbbüsü ilə Qazaxıstan hökuməti Füzuli şəhərində müasir təhsil ocağı – “Qazaxıstan məktəbi” inşa etdirdi. Bu məktəb təkcə bir tikili deyil, həm də xalqlar arasında dostluq, etimad və türk həmrəyliyinin simvoluna çevrildi. Məktəbin açılışı 2024-cü ildə təntənəli şəkildə keçirildi və burada həm Azərbaycan, həm də Qazaxıstan nümayəndələri çıxış edərək bu layihənin qardaşlıq münasibətlərinin rəmzi olduğunu vurğuladılar.
Prezident İlham Əliyev açılış mərasimində çıxış edərək bu mənəvi addımı yüksək qiymətləndirdi: “Qazaxıstanın azad edilmiş torpaqlarda məktəb tikməsi təkcə humanitar yardım deyil, bu, qardaşlığın, Türk dünyasının birliyinin bariz nümunəsidir. Biz bu dəstəyi heç vaxt unutmayacağıq.” Bu sözlər iki ölkə arasında münasibətlərin sadəcə diplomatik deyil, xalqların ürəkdən gələn bir yaxınlıq üzərində qurulduğunu aydın göstərdi. Qazaxıstanın bu addımı Azərbaycan xalqı üçün mənəvi dayaq, azad Qarabağın yenidən doğuluşunda qardaş əlinin simvolu oldu.
Qazaxıstanın dəstəyi təkcə bir məktəblə məhdudlaşmadı. İki ölkə arasında imzalanmış sənədlər çərçivəsində Qazaxıstan şirkətlərinin Qarabağda və Şərqi Zəngəzurda infrastruktur layihələrində, tikinti, energetika və nəqliyyat sahələrində iştirak etməsi üçün razılaşmalar əldə olundu. Qazaxıstanın iri tikinti və sənaye şirkətləri azad edilmiş ərazilərdə həyata keçirilən layihələrə maraq göstərir, xüsusilə də yaşıl enerji, ağıllı şəhər texnologiyaları və logistika sahələrində əməkdaşlıq imkanları genişlənir.
Bütün bunlar iki ölkə arasında strateji tərəfdaşlığın praktiki müstəviyə keçdiyini göstərir. Qazaxıstanın Qarabağda həyata keçirdiyi və planlaşdırdığı layihələr təkcə infrastruktur quruculuğu deyil, həm də xalqlar arasında mənəvi bağların daha da möhkəmlənməsi, Türk dünyasının birlik və həmrəyliyinin güclənməsi deməkdir.
Qardaş Qazaxıstanın bu dəstəyi Azərbaycan üçün dərin mənəvi məna daşıyır. İşğaldan azad olunmuş torpaqlarda ucalan hər bir bina, tikilən hər bir məktəb və mədəniyyət ocağı həm də dost dövlətlərin birliyinin nişanəsidir. Prezident İlham Əliyev bu reallığı öz çıxışlarında xüsusi qeyd edərək vurğulayıb ki, “bu gün azad edilmiş torpaqlarda həyata keçirilən quruculuq işlərinə qardaş dövlətlərin qoşulması həmrəyliyimizin gücünü göstərir, Türk dünyasının vahid ailə kimi birliyini daha da möhkəmləndirir”.
Qazaxıstanın Qarabağda atdığı bu addımlar həm də Türk Dövlətləri Təşkilatı çərçivəsində əməkdaşlığın real nəticələrini nümayiş etdirir. Bu, təkcə siyasi yaxınlıq deyil, həm də konkret işbirliyinin, qarşılıqlı yardımlaşmanın və mənəvi həmrəyliyin göstəricisidir. Hər iki ölkə üçün bu proses həm iqtisadi, həm də mənəvi dəyər daşıyır – çünki bu layihələr bir tərəfdən regionun inkişafına, digər tərəfdən isə xalqların bir-birinə daha da yaxınlaşmasına xidmət edir.
Qarabağ bu gün dirçəliş dövrünü yaşayır. Bu dirçəliş təkcə Azərbaycanın qələbəsinin nəticəsi deyil, eyni zamanda dost və qardaş ölkələrin həmrəyliyinin təntənəsidir. Qazaxıstanın Qarabağın bərpasına verdiyi dəstək isə bu həmrəyliyin ən parlaq nümunələrindən biridir. Bu dəstək uzun illər boyu xalqlarımızın yaddaşında yaşayacaq və Azərbaycan–Qazaxıstan dostluğunun gələcək nəsillərə örnək olan simvoluna çevriləcək.