Ana Vətən Partiyasının sədri, Fəzail Ağamalı, Azərbaycanın siyasi səhnəsində öz prinsipiallığı və xalqa bağlılığı ilə tanınan bir şəxsiyyətdir. O, uzun illərdir dövlətçilik ideyalarına sadiq qalaraq, ölkənin siyasi, iqtisadi və sosial inkişafına töhfələr verməkdədir. Fəzail Ağamalı həm qanunvericilik sahəsində, həm də ictimai-siyasi fəaliyyətində milli maraqların qorunmasını ön planda saxlayan, vətənpərvər mövqeyi ilə seçilən bir liderdir.
Fəzail Ağamalı, rəhbərlik etdiyi Ana Vətən Partiyası ilə ölkədə milli həmrəyliyin, demokratik dəyərlərin və vətəndaş cəmiyyətinin inkişafına dəstək göstərməkdədir. Onun geniş dünyagörüşü, yüksək intellekti və təşkilatçılıq qabiliyyəti ölkə siyasətindəki mövqeyini daha da gücləndirmişdir. O, hər zaman xalqın səsinə qulaq asan, vətəndaşların problemlərinə həssaslıqla yanaşan bir siyasətçidir.
Fəzail Ağamalının fəaliyyəti onun Milli Məclisin Deputatı olduğu dönəmdə seçiciləri arasında böyük hörmət və rəğbət qazanmasına səbəb olmuşdur. Onun vətənə olan sevgisi, sosial rifahın yaxşılaşdırılması üçün göstərdiyi səy və milli maraqları qorumaq istiqamətindəki qətiyyətli mövqeyi, onu müasir Azərbaycan siyasətində nümunəvi liderlərdən biri edir.