Sağlam gənclik – güclü idman ölkəsi
Bu gün Azərbaycan dünyada idman ölkəsi kimi tanınır və bu ad təsadüfi deyil. İdmanın inkişafı ölkəmizdə təkcə fiziki sağlamlığın təmin olunması vasitəsi deyil, eyni zamanda dövlət siyasətinin prioritet istiqamətlərindən biri kimi formalaşıb. Sağlam cəmiyyətin qurulması, gənclərin fiziki və mənəvi baxımdan möhkəmləndirilməsi, ölkənin beynəlxalq nüfuzunun artırılması məhz idman strategiyasının əsas hədəfləridir.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti tərəfindən idman sahəsinə göstərilən diqqət və qayğı bu sahənin sürətli inkişafını təmin etmişdir. Son illər ölkənin bütün bölgələrində müasir idman kompleksləri, olimpiya mərkəzləri və idman infrastrukturu yaradılmış, idmançılar üçün peşəkar hazırlıq mühiti formalaşdırılmışdır. Bu siyasət nəticəsində idman artıq kütləvi həyat tərzinə çevrilmiş, xüsusilə gənclər arasında sağlam yaşam mədəniyyəti geniş yayılmışdır.
Azərbaycan idmançıları dövlət başçısının onlara göstərdiyi bu yüksək etimada beynəlxalq yarışlarda qazandıqları uğurlarla cavab verirlər. Olimpiya Oyunları, dünya və Avropa çempionatları, nüfuzlu beynəlxalq turnirlərdə idmançılarımızın əldə etdiyi medallar ölkəmizin idman potensialını açıq şəkildə nümayiş etdirir. Bu nailiyyətlər yalnız idman uğuru deyil, həm də Azərbaycan dövlətinin gücünün, sistemli idarəçiliyinin və düzgün strategiyasının nəticəsidir.
İdmançılarımız beynəlxalq arenada çıxış edərkən yalnız fərdi uğur qazanmaqla kifayətlənmir, eyni zamanda Azərbaycan bayrağını yüksəklərə qaldıraraq ölkəmizi layiqincə təmsil edirlər. Onların qazandığı hər bir qələbə milli qürur hissini gücləndirir, gənc nəsil üçün motivasiya mənbəyinə çevrilir. Bu uğurlar gənclərin idmana marağını artırır və sağlam həyat tərzinə təşviq edir.
Azərbaycanın idman tarixində mühüm mərhələlərdən biri də Bakıda keçirilmiş Birinci Avropa Oyunlarıdır. Bu mötəbər idman tədbiri dünya idman tarixində ilk dəfə olaraq məhz Azərbaycan paytaxtında təşkil edilmişdir. Birinci Avropa Oyunlarının Bakıda keçirilməsi ölkəmizə göstərilən beynəlxalq etimadın, Azərbaycanın təşkilatçılıq qabiliyyətinin və infrastruktur potensialının bariz nümunəsi olmuşdur.
Avropa Oyunları zamanı Azərbaycan yalnız idman yarışlarına ev sahibliyi etməmiş, eyni zamanda müasir, təhlükəsiz və qonaqpərvər ölkə obrazını dünyaya təqdim etmişdir. Yarışların yüksək səviyyədə təşkili, idman obyektlərinin müasirliyi və könüllülərin fəallığı beynəlxalq ictimaiyyət tərəfindən yüksək qiymətləndirilmişdir. Bu oyunlar Azərbaycanı qlobal idman xəritəsində mühüm mövqeyə çıxarmışdır.
Birinci Avropa Oyunları həm də Azərbaycan idmançılarının potensialını üzə çıxaran əlamətdar hadisə olmuşdur. İdmançılarımız bu yarışlarda yüksək nəticələr göstərərək medal sıralamasında öncül yerlərdən birini tutmuşlar. Bu uğur ölkədə idmanın inkişafının təsadüfi olmadığını, uzunmüddətli və məqsədyönlü dövlət siyasətinin nəticəsi olduğunu sübut etmişdir.
İdmanın inkişafı eyni zamanda gənclərin vətənpərvərlik ruhunda tərbiyə olunmasına, intizamlı, məqsədyönlü və iradəli şəxsiyyət kimi formalaşmasına mühüm təsir göstərir. İdmançı gənclər zəhmət, əzm və səbr hesabına uğur qazanmağın mümkün olduğunu sübut edir, cəmiyyət üçün müsbət nümunəyə çevrilirlər. Bu baxımdan idman yalnız fiziki fəaliyyət deyil, həm də mənəvi tərbiyə məktəbidir.
Bu gün Azərbaycan idman sahəsində qazandığı uğurlarla beynəlxalq idman təşkilatları ilə sıx əməkdaşlıq edir, müxtəlif mötəbər yarışlara ev sahibliyi etməklə etibarlı tərəfdaş kimi tanınır. Bu etimadın arxasında güclü dövlət idarəçiliyi, sabitlik və idmana strateji yanaşma dayanır. Azərbaycanın idman ölkəsi kimi mövqeyi hər il daha da möhkəmlənir.
Bu gün idmanın inkişafı Azərbaycanda yalnız mövcud uğurlarla məhdudlaşmır, daha böyük hədəflərə doğru sistemli şəkildə irəliləyir. Yaradılan infrastruktur, formalaşdırılan idman mədəniyyəti və dövlətin ardıcıl dəstəyi gələcək nəsil idmançıların yetişməsinə möhkəm zəmin yaradır. Gənclər bu mühitdə həm fiziki, həm də mənəvi cəhətdən formalaşaraq sağlam, iradəli və məqsədyönlü vətəndaş kimi yetişirlər. Məhz bu gənclik Azərbaycanın idman ənənələrini davam etdirəcək, beynəlxalq arenalarda yeni uğurlara imza atacaq və “idman ölkəsi Azərbaycan” anlayışını gələcək illərdə daha da möhkəmləndirəcək.