Strateji Dostluğun Nümunəsi: Slovakiya–Azərbaycan münasibətləri
Azərbaycan ilə Slovakiya arasında münasibətlər müstəqillik dövründə formalaşan və bu gün yüksək səviyyəyə çatdırılan çoxşaxəli əməkdaşlığın bariz nümunəsidir. Bu dostluq xəttinin təməlində isə Ulu Öndər Heydər Əliyevin xarici siyasət fəlsəfəsi dayanır. O, Azərbaycanı dünya dövlətləri ilə qarşılıqlı hörmət, etibarlılıq və bərabərhüquqlu əməkdaşlıq prinsipinə əsaslanan əlaqələr qurmağa yönəltmişdi. Heydər Əliyevin müəyyən etdiyi bu kurs Azərbaycanın həm Avropa İttifaqı ölkələri ilə, həm də Mərkəzi Avropanın nüfuzlu dövlətləri ilə münasibətlərinin inkişafında mühüm rol oynadı. Xüsusilə Slovakiya ilə əlaqələrin siyasi, iqtisadi və humanitar müstəvilərdə möhkəmlənməsi məhz Ulu Öndərin strateji baxışlarının davamıdır.
Prezident İlham Əliyevin 8 dekabr 2025-ci il tarixində Slovakiyaya rəsmi səfəri çərçivəsində mətbuata verdiyi bəyanatda səsləndirdiyi “Slovakiya və Azərbaycan, sözün əsl mənasında, dost ölkələrdir və strateji tərəfdaşlardır” fikri iki ölkə arasındakı münasibətlərin real vəziyyətini tam şəkildə ifadə edir. Bu sözlər təkcə diplomatik ifadə deyil, illərdir formalaşan güvənə, əməkdaşlığa və qarşılıqlı dəstəyə əsaslanan münasibətlərin mahiyyətidir. Bu bəyanat həm də onu göstərir ki, Azərbaycan–Slovakiya əlaqələri artıq sıradan ikitərəfli münasibətlər səviyyəsini aşaraq strateji məzmun qazanmışdır.
Slovakiya Azərbaycanın Avropa İttifaqında mühüm tərəfdaşlarından biridir. İki ölkə arasında enerji, iqtisadiyyat, ticarət, nəqliyyat, sənaye, müdafiə sənayesi, ekologiya və təhsil sahələrində əməkdaşlıq son illərdə daha da genişlənib. Azərbaycanın Avropanın enerji təhlükəsizliyində oynadığı rol Bratislavada yüksək qiymətləndirilir və Slovakiya respublikası Azərbaycan qazının Avropaya çatdırılması prosesində ölkəmizi etibarlı tərəfdaş kimi qəbul edir. Prezident İlham Əliyevin səfərdə xüsusi olaraq bu məsələlərə toxunması əməkdaşlığın gələcək perspektivlərinin nə qədər geniş olduğunu bir daha göstərdi.
İqtisadi əlaqələrin inkişafı iki ölkə arasında strateji tərəfdaşlığın əsas istiqamətlərindən biridir. Qarşılıqlı investisiya imkanlarının genişləndirilməsi, Azərbaycanın sənaye zonalarına Slovakiya şirkətlərinin cəlb olunması, müasir texnologiyaların tətbiqi, kənd təsərrüfatı və rəqəmsal iqtisadiyyat sahələrində əməkdaşlıq böyük potensial vəd edir. Slovakiya tərəfi Azərbaycanın Cənubi Qafqazda yaratdığı yeni iqtisadi reallıqları yüksək dəyərləndirir və bu mühitdə yeni layihələrdə iştirak etməkdə maraqlıdır.
Prezident İlham Əliyevin səfəri çərçivəsində tərəflərin humanitar və mədəni sahələrdə əməkdaşlığa göstərdikləri diqqət də xüsusi əhəmiyyət daşıyır. İki xalq arasındakı dostluğun möhkəmlənməsi, təhsil və mədəniyyət sahələrində qarşılıqlı layihələrin təşviqi əlaqələrin uzunmüddətli perspektivini daha da gücləndirir. Slovakiyanın ali təhsil müəssisələri ilə Azərbaycandakı universitetlər arasında mübadilə proqramlarının genişləndirilməsi, elm və innovasiya sahəsində əməkdaşlıq yeni imkanlar yaradır.
Azərbaycanın 44 günlük Vətən müharibəsindən sonra bölgədə yaratdığı yeni reallıq Slovakiya tərəfindən də diqqətlə izlənilir və dəstəklənir. Bratislava Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü və suverenliyini daim dəstəkləyən Avropa dövlətlərindən biridir. Prezident İlham Əliyevin Slovakiyaya səfəri bu dəstəyin siyasi müstəvidə daha da güclənməsinə, əməkdaşlığın dərinləşməsinə xidmət etdi.
Nəqliyyat və logistika sahəsində tərəfdaşlıq da iki ölkə arasında münasibətlərin prioritet istiqamətlərindən biridir. Azərbaycanın Şərq-Qərb və Şimal-Cənub dəhlizlərində oynadığı mühüm rol Slovakiya üçün də strateji əhəmiyyət daşıyır. Bratislava, Avropa ilə Asiyanı birləşdirən bu böyük marşrutların təmin etdiyi imkanlardan istifadə etməklə iqtisadi əlaqələrini daha da genişləndirməyi planlaşdırır. Orta Dəhlizin sürətlə inkişafı, yeni nəqliyyat əlaqələrinin qurulması Slovakiya–Azərbaycan əməkdaşlığı üçün tamamilə yeni enerji verəcək.
Prezident İlham Əliyevin bəyanatı Azərbaycan–Slovakiya münasibətlərində siyasi etimadın yüksək səviyyədə olduğunu təsdiqləyir. Bu strateji tərəfdaşlığın davamlı olması isə hər iki dövlətin qarşılıqlı maraqlarına, əməkdaşlıq ruhuna və uzunmüddətli inteqrasiya məqsədlərinə əsaslanır. Əsl dostluq münasibətləri qarşıdurmalar üzərində deyil, birgə dəyərlər və ortaq maraqlar üzərində qurulur. Məhz bu səbəbdən Slovakiya ilə Azərbaycan arasındakı əlaqələr gələcək illərdə də yüksələn xətlə inkişaf edəcək.
Nəticə etibarilə, Prezident İlham Əliyevin Slovakiyada səsləndirdiyi “dostluq və strateji tərəfdaşlıq” mesajı ölkələr arasındakı münasibətlərin möhkəm təməllər üzərində qurulduğunu göstərir. Azərbaycan bu münasibətlərin gələcəkdə daha da dərinləşəcəyinə əmindir və Bratislava ilə əməkdaşlığın hər sahədə genişləndirilməsi üçün qətiyyətli siyasi iradəyə sahibdir.