Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin ABŞ-ın Vitse-prezidenti Cey. Di. Vensin ölkəmizə səfəri zamanı mətbuata verdiyi bəyanat iki ölkə arasında münasibətlərin hazırkı səviyyəsini və gələcək inkişaf perspektivlərini aydın şəkildə ortaya qoydu. Bu səfər sadəcə diplomatik hadisə deyil, strateji tərəfdaşlığın yeni mərhələyə daxil olduğunu nümayiş etdirən mühüm siyasi hadisə kimi qiymətləndirilməlidir. Prezidentin səsləndirdiyi fikirlər göstərdi ki, Azərbaycan–ABŞ münasibətləri möhkəm siyasi təməl üzərində qurulub və qarşılıqlı maraqlara əsaslanaraq inkişaf edir.
Azərbaycan ilə Amerika Birləşmiş Ştatları arasında əlaqələr uzun illərdir ki, qarşılıqlı hörmət, suverenliyə dəstək və praqmatik əməkdaşlıq prinsiplərinə əsaslanır. Enerji təhlükəsizliyi, regional sabitlik, beynəlxalq terrorizmlə mübarizə, iqtisadi tərəfdaşlıq və nəqliyyat-logistika sahələrində formalaşmış əməkdaşlıq mexanizmləri bu münasibətlərin davamlı və çoxşaxəli xarakter daşıdığını təsdiqləyir. Xüsusilə son dövrlərdə qlobal geosiyasi proseslərin dinamikası, enerji bazarlarında baş verən dəyişikliklər və alternativ nəqliyyat marşrutlarına artan ehtiyac fonunda ABŞ–Azərbaycan əməkdaşlığı daha da aktuallaşıb və yeni məzmun qazanıb.
Məhz bu kontekstdə regional bağlantılar məsələsi xüsusi əhəmiyyət kəsb edir. Azərbaycan bu gün regionun əsas enerji və nəqliyyat mərkəzlərindən biri kimi çıxış edir və beynəlxalq layihələrin təşəbbüskarı qismində çıxış edərək qlobal enerji təhlükəsizliyinə mühüm töhfə verir. Xəzər hövzəsinin enerji ehtiyatlarının dünya bazarlarına çıxarılması, Cənub Qaz Dəhlizi kimi transmilli layihələr ABŞ tərəfindən daim dəstəklənib və iki ölkə arasında strateji əməkdaşlığın əsas sütunlarından birinə çevrilib. Bununla yanaşı, enerji əməkdaşlığı artıq yeni mərhələyə qədəm qoyaraq yaşıl enerji və bərpaolunan mənbələri də əhatə edir ki, bu da münasibətlərin uzunmüddətli və gələcəyə hesablanmış xarakter daşıdığını göstərir.
Enerji ilə yanaşı, ticarət və investisiya istiqamətində də əməkdaşlıq genişlənməkdədir. Azərbaycan sabit siyasi mühitə, əlverişli coğrafi mövqeyə və müasir infrastruktura malik ölkə kimi ABŞ biznes dairələri üçün cəlbedici tərəfdaşdır. Qeyri-neft sektorunun inkişafı, rəqəmsal transformasiya, nəqliyyat və logistika imkanlarının genişləndirilməsi ikitərəfli iqtisadi əlaqələrə əlavə dinamika verir. Bu proses təbii olaraq tranzit və nəqliyyat bağlantılarının əhəmiyyətini daha da artırır.
Azərbaycanın Şərq–Qərb və Şimal–Cənub nəqliyyat dəhlizlərində oynadığı rol, Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanı və müasir dəmir yolu infrastrukturu ölkəmizi Avrasiya məkanında mühüm logistika qovşağına çevirib. ABŞ üçün də etibarlı və alternativ marşrutların mövcudluğu strateji əhəmiyyət daşıyır. Beləliklə, regional bağlantılar sahəsində əməkdaşlıq təkcə iqtisadi maraqlarla məhdudlaşmır, həm də geniş geosiyasi məzmun daşıyır.
Bu əməkdaşlıq çərçivəsi eyni zamanda Cənubi Qafqazda sülh və sabitliyin təmin olunması məsələsində də öz əksini tapır. Prezident İlham Əliyevin bəyanatında ABŞ-ın, o cümlədən Prezident Donald Trampın vasitəçiliyi və iştirakı ilə Azərbaycan–Ermənistan münasibətlərinin normallaşması istiqamətində göstərilən səylərə toxunulması təsadüfi deyildi. Bu məqam ABŞ-ın regionda davamlı sülhün təmin olunmasında maraqlı tərəf kimi çıxış etdiyini göstərir.
Məlumdur ki, 44 günlük Vətən müharibəsindən sonra regionda yeni siyasi reallıqlar formalaşıb və əsas prioritet dayanıqlı sülhün təmin edilməsidir. ABŞ-ın vasitəçilik təşəbbüsləri, tərəflər arasında dialoqun təşviqi və konstruktiv müzakirə platformalarının yaradılması bu prosesə əlavə impuls verib. Donald Trampın iştirakı ilə əldə olunan razılaşmalar regionda sabitliyin möhkəmlənməsi və münasibətlərin normallaşması istiqamətində mühüm addım kimi qiymətləndirilə bilər. Bu proses Azərbaycanın beynəlxalq hüquqa əsaslanan mövqeyi və suverenlik prinsiplərinə sadiqliyi çərçivəsində həyata keçirilib.
Bütün bunlar göstərir ki, ABŞ ilə Azərbaycan arasında formalaşmış münasibətlər dinamik və çoxşaxəli inkişaf xətti üzrə irəliləyir. Siyasi dialoqun yüksək səviyyədə davam etdirilməsi, iqtisadi və enerji sahələrində əməkdaşlığın genişlənməsi, regional bağlantıların gücləndirilməsi və sülh təşəbbüslərinin dəstəklənməsi qarşılıqlı etimada əsaslanan tərəfdaşlığın möhkəm təməllər üzərində qurulduğunu təsdiqləyir. Mövcud reallıqlar fonunda bu münasibətlər həm regional sabitliyə, həm də beynəlxalq əməkdaşlıq mühitinin möhkəmlənməsinə töhfə verən mühüm amil kimi çıxış edir və gələcəkdə daha geniş imkanların yaranacağına işarə edir.