Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin “Xızı–Abşeron” Külək Elektrik Stansiyasının rəsmi açılış mərasimində iştirakı ölkəmizin enerji siyasəti tarixində mühüm hadisə kimi yadda qaldı. Bu tədbir ölkəmizin enerji siyasətinin müasir çağırışlara cavab verən, dayanıqlı və strateji xarakter daşıyan modelinin praktik nümayişi oldu. Dövlətimizin başçısı çıxışında Azərbaycanın enerji resurslarından səmərəli istifadəsi, bərpaolunan enerji sahəsinin inkişafı və regionların iqtisadi bərpası istiqamətində həyata keçirilən tədbirləri xüsusi vurğuladı.
Son illər Azərbaycan iqtisadiyyatının şaxələndirilməsi və qeyri-neft sektorunun inkişafı dövlət siyasətinin prioritet istiqamətləri sırasına daxil edilib. Bu istiqamətdə enerji sahəsində aparılan islahatlar xüsusi əhəmiyyət kəsb edir. “Xızı–Abşeron” Külək Elektrik Stansiyasının istifadəyə verilməsi ölkəmizin enerji balansında bərpaolunan mənbələrin payını artırmaqla, ənənəvi enerji resurslarından asılılığı azaltmağa xidmət edir. Bu layihə yalnız enerji istehsalının həcminin artmasına deyil, həm də Azərbaycanın ekoloji məsuliyyətli və müasir inkişaf modelini seçdiyini nümayiş etdirir. Təmiz enerji istehsalı atmosferə atılan zərərli tullantıların azalmasına və ətraf mühitin qorunmasına birbaşa töhfə verir.
Prezident İlham Əliyev çıxışında qeyd etdi ki, bu stansiya Azərbaycanın enerji təhlükəsizliyinin möhkəmləndirilməsi və yaşıl enerji strategiyasının ardıcıl həyata keçirilməsi istiqamətində atılmış strateji addımdır: “Biz yalnız ənənəvi enerji resurslarından istifadə etmirik. Bərpaolunan enerji sahəsində həyata keçirilən layihələr enerji balansında təmiz və dayanıqlı mənbələrin payını artırmaqla yanaşı, ekoloji məsuliyyət və gələcək nəsillərin rifahını təmin edir.”
Dövlət başçısı çıxışında həmçinin işğaldan azad edilmiş ərazilərdə bərpaolunan enerji potensialının strateji əhəmiyyətini vurğuladı. Qarabağ və Şərqi Zəngəzur bölgələri günəş və külək enerjisi baxımından geniş imkanlara malikdir. Prezident bildirdi ki, bu ərazilərdə həyata keçiriləcək layihələr yalnız enerji istehsalını artırmayacaq, həm də regionların sürətli bərpası, sosial-iqtisadi inkişafı və yeni iş yerlərinin yaradılmasına imkan verəcək. Bu yanaşma Azərbaycanın enerji strategiyasını milli inkişafla beynəlxalq çağırışlar arasında əlaqələndirir.
Prezidentin çıxışında xarici sərmayələrin cəlb edilməsinə də xüsusi diqqət yetirildi. Azərbaycanda bərpaolunan enerji layihələrinin əksəriyyəti beynəlxalq investorlarla birgə həyata keçirilir və bu sahəyə yüz milyonlarla dollar həcmində investisiya yönəldilmişdir. Dövlət başçısı vurğuladı ki, xarici sərmayələrin qorunması və hüquqi etibarlılıq ölkəmizin investisiya mühitinin fundamental prinsiplərindəndir: “Azərbaycan verdiyi öhdəliklərə sadiqdir. Burada qəbul edilmiş qərarlara və bağlanmış müqavilələrə heç bir müdaxilə olunmur. Bu, ölkəmizin beynəlxalq investisiya mühitində qazandığı etimadın əsas dayaqlarından biridir.”
“Xızı–Abşeron” Külək Elektrik Stansiyasının fəaliyyəti regionların sosial-iqtisadi inkişafına, innovativ texnologiyaların tətbiqinə və yerli işçi qüvvəsinin peşəkarlıq səviyyəsinin yüksəldilməsinə şərait yaradır. Bu layihə Azərbaycanın zəngin külək potensialından səmərəli istifadə ilə yanaşı, enerji ixrac imkanlarının artırılmasına da töhfə verir. Eyni zamanda, layihənin reallaşdırılması ölkəmizi beynəlxalq iqlim təşəbbüslərinə qoşaraq qlobal ekoloji çağırışlara adekvat cavab verməyə imkan yaradır.
Prezident İlham Əliyevin çıxışından irəli gələn əsas tezis odur ki, Azərbaycan enerji siyasətini yalnız qısa müddətli məqsədlərlə deyil, uzunmüddətli strateji baxış əsasında qurur. Ölkəmizin enerji resurslarından səmərəli istifadə, bərpaolunan enerji layihələrinin genişləndirilməsi, xarici investorlarla əməkdaşlıq və işğaldan azad edilmiş ərazilərdə yeni imkanların reallaşdırılması Azərbaycanın dayanıqlı və müasir inkişaf modelinin tərkib hissəsidir. Bu yanaşma ölkəni həm milli enerji təhlükəsizliyini təmin edən, həm də qlobal əməkdaşlıqda etibarlı və perspektivli tərəfdaş kimi möhkəmləndirir, gələcək nəsillər üçün sabit və ekoloji cəhətdən məsuliyyətli inkişaf platforması yaradır.